Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi — İzleyiciler

Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Uzun bir aradan sonra 2011′ den bu yana hayatımızda olan, televizyon tarihinin en büyük efsanelerinden Game of Thrones son kez final sezonuyla yeniden evlerimize konuk oldu. Verilen yaklaşık iki yıllık aranın ardından bol bol teori ürettiğimiz dönemi geride bıraktık ve Kış’ı iliklerimize kadar hissedeceğimiz ”Winterfell” bölümüyle sezonu açtık

1-) Bölüm İsminin Birincisi Daenerys Targaryen’ in ordusu ve ejderhaları ile Winterfell’ e gelmesiyle başladı.

Şüphesiz bu sahne pek çok gönderme barındırıyordu. İlk sezonda Kral Robert Baratheon’ un Winterfell’ e gelmesine selam çakan sahne hatta aynı müziği de tekrar içinde barındırıyordu. Robert’ i ve maiyetini seyreden Bran yerine ise Daenerys ve ordusunu seyreden kuzeyli bir çocuk figürü kullanılmış. Ne diyelim kaderleri benzemesin!

Kuzey halkının pür dikkat bu yeni gelen  yabancıları izlediği sahnede belki de göze çarpan ilk detay Daenerys’ in sadece Lekesiz ordusu ile Winterfell’ e gelmesi olabilir. Zira Dothraki ordusunun büyük bir kısmı orada yoktu. Bu da gelecek savaşlar için dengeleri değiştirecek ufak bir hatırlatma olsun.

2-) Kuzeyli Leydiler/ Lordlar Winterfell’ den daha soğuk!

Jon’un ya da Aegon demeliyiz. Kuzey Krallığından vazgeçip Daenerys’ in taht iddiasını destekleme fikri Kuzeyli lordları haklı olarak kızdırdı. Karşılama seremonisinde Sansa’ nın Daenerys’ e tam teslimiyet göstermeyip ayrıca onunla da açıktan çatışmaya girmemesi Taht Oyunları’ nda ne kadar yol katettiğini bize gösterdi. Bran’ ın burada Daenerys’ i ölen ejderhası Viserion ve Gece Kralı hakkında bilgilendirmesi açıkcası sürpriz oldu. Kuzeyli Lordlar dışardaki soğuk havayı Winterfell’ in  taht odasına taşıyadursun, Leydi Mormont yine sahneye çıktı. Açıkcası bu durumun artık kabak tadı verdiğini söylemeden geçmeyeceğim. ”Salıverin küçük enişteyi gitsin!”

Kış geldi ve artık Demir Tahtta kimin iskeletinin oturduğunun bir önemi yok artık. Hayatta kalmak isteyenler bir arada kalmalı. Bunu başta kuzey halkı olmak üzere herkesin kavrayacağını düşünüyorum. Bir diğer önemli nokta ise Tyrion’ un Lannister ordusunun hala kuzeye gelecek inanca sahip olmasıydı.(!) Fakat Sansa ile konuşması sanki orduların zaten gelmeyeceği konusunda Cersei ile çoktan anlaşmış olabileceği intibasını uyardı.

3-) Kuzey, Kış’ı yaşarken Kral Toprakları alabildiğine hareketli ve güneşliydi.

Stark- Targaryen ittifakına ihanet eden Kraliçe Cersei son umudu olan Golden Company(Altın Şirket) ordusuna kavuştu. Bu ona gelecek savaşlarda önemli bir güç kazandırdı. Cersei ordunun getireceği filler konusunda hayal kırıklığına uğrasa da içimden bir ses Euron Greyjoy- Harry Strickland(Altın Şirket Ordusunun Komutanı) ikilisinin Cersei’ ye karşı gizli bir ittifak niyeti içinde olduklarını düşünüyorum. Fakat buna rağmen şimdilik 20000 asker ve 2000 atlı her şekilde Cersei’ nin elini güçlendirdi.

Euron Greyjoy’ un sonunda yaptığı fedakarlıklara karşı kraliçesini istemesi kaçınılmazdı. Cersei’ de buna daha fazla karşı koymadı. Cersei eğer gerçekten Jaime’ den hamileyse belki de bunu Euron’ un çocuğu olarak gösterecek ya da gerçekten hamile kalacak şimdilik bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey iki tarafında birbirlerinden bir an önce kurtulamaya çalışacak olmaları.

Kraliçe Eli Qyburn Cersei’ den aldığı emirle Bronn’ u, ihanet etmekle suçladığı kardeşleri Jaime ve Tyrion için gönderdi. Fakat Bronn’ un bu emri yerine getireceğine ihtimal vermiyorum. Şimdilik kuzeye doğru yola çıkan Bronn önümüzdeki savaşta ekibe katılacak gibi gözüküyor.

Theon ise ablası Yara Greyjoy’ u, dizide bunca sezondur gösterilen belki de en iyi karakter gelişimlerinden birinin sonucu olarak kurtardı. Theon Winterfell’ e Yara ise topraklarına, Pyke’ ye geri dönmek üzere yola çıktılar. Yara ve Euron mücadelesinin kaçınılmaz olduğunu da böylece görmüş olduk.

4-) Gelelim tekrar kuzeyin dondurucu soğuklarına.

Arya ve Jon’ un duygusal karşılaşması hızlı akan bölüm içerisinde adeta bir durak noktasıydı. Arya’ nın Daenerys’ e karşı Sansa gibi cephe almaması buna karşılık açıktan destek vermemesi de kayda değer olaylardandı. Daha sonra bizzat Davos’ un ağzından duyduğumuz Daenerys- Jon evliliğinin dile dökülmüş hali Varys ve Tyrion tarafından hoş karşılanmadı. Tyrion’ un Daenerys’ karşı hisleri olduğundan mı yoksa Daenerys hakkında farklı planları olduğu için mi böyle davrandığı şimdilik muamma. Varys’ in güzel olan her şeyin sonu olduğunu belirtmesi ise kulağımıza küpe olarak dursun çünkü altının bol olmadığını düşünüyorum.

Bu sırada ejderhaların yeteri kadar beslenmediklerini öğrendik. Daenerys bunu her ne kadar ejderhaların kuzeyi sevmediğine bağlasa da bu durum pek çok teoriye kapı açtı şimdiden. Ejderhaların bu şekilde davranması belki de doğrudan Night King ve büyü ile alakalıdır ya da ejderhalar zor bir ihtimal olsa da yumurtlayacak olabilirler.

Jon’ un ejderhaya binmesi ise benim için sürpriz oldu çünkü bu kadar erken ve kolay binmesini beklemiyordum. Zira Targaryen tarihinde pek çok Targaryen ejderhaları zor sürmüşken ve ejderhalar sahiplerini zor benimserken, üstelik Daenerys’ in ejderhaları kontrol etmek için beş sezon boyunca mücadelesini izledikten sonra bu sahne de yapım ekibi kolaya kaçmış gibilerdi. Buna rağmen ejderhaları belki de ilk defa bu kadar detaylı gördük ve sahneler muhteşem çekilmişti. Daenerys ve Jon birlikteliğine Drogon ve Rhaegal’ in verdiği tepkiler ise dizinin gülümseten sahneleriydi.

5-) Samwell Taryl ve Daenerys Targaryen karşılaşması oldukça vurucuydu ve büyük sır açığa çıktı.

Geçen sezonun 5. bölümünde Daenerys’ in idam ettirdiği Randlly Tarly ve Dickon Tarly’ den Sam’ ın haberinin olmaması ve bunu öğrendikten sonra yaşadığı duygu değişimleri muhteşem bir oyunculuktu. Savaşlarda elbet ölenler olacak ve herkes uğruna inandığı amaçlar için savaşırken kimse birbirine acımayacaktı. Bu durum Tarlly- Lannister ordusu eğer Daenerys’ in ordusunu yenseydi tecrübe edeceğimiz ve bardağın diğer tarafı olarak nitelendirebileceğimiz bir olaydı. Belirtmek istiyorum ki yaşadığı bu tecrübe Daenerys’ in karakter gelişimini de doğrudan etkileyecektir. Sam’ ın bundan sonra Bran ile konuşup Jon’ a ailesinin kimlğini açıklaması oldukça sürpriz oldu. Çünkü neredeyse herkes Jon’ un gerçek ailesini bilmeden öleceğini ya da bunu geç öğreneceğini düşünüyordu. Fakat Sam’ ın söyledikleri Daenerys ve Jon arasında olabilecek muhtemel bir gerginliğe de sebebiyet verdi. Jon’ un şimdilik bu gerçeği kimseye söylemeyeceğini düşünüyorum. Ve Sam’ ın bu duygusal fevri tavrının biri ya da birilerine olumsuz etkisi olabileceğini düşünebiliriz.

6-) Night King gümbür gümbür geliyor.

Duvar yıkıldıktan sonra güneye doğru yol alan Night King ve ordusunun Umber Hanesi’ nin yerleşkesi Son Ocak’ ı yıkması ve burada bir mesaj bırakması dehşet doluydu. Bölüm başlarında Jon küçük Lord Umber’ i halkını alması için kaleye göndermişti hatırlarsanız. Bu durum bize Night King’ in Winterfell’ e ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Fakat üstünde durulması gerekn bir nokta daha var. Glover Hanesi Jon Daenerys’ e diz çöktüğü için Winterfell’ e gelmekten vazgeçiyorlardı ve bu durum Sansa- Jon arasında gerginliğe sebep olmuştu. Demem o ki Night King’ in yeni hedefinde bence Glover Hanesi’ nin meşhur yerleşkesi Derinorman Kalesi var.

Ayrıca Night King’ in arkasında bıraktığı mesaj, onların Orman’ ın Çocukları tarafından yaratıldıkları sembolün ta kendisiydi. Bu durumun bir süre daha gizliliğini koruyacağını düşünüyorum. Tormund, Beric ve Edd’ in sıradaki hedefleri bir an önce Winterfell’ e gidip yaklaşan kıyamet hakkında hayatta kalanlara mesaj vermek olmalı. Bir sürpriz olmadığı müddetçe bu ekibin sağ salim Winterfell’ e ulaşmalarını bekliyorum.

7-) ”Eski bir dostu bekliyorum.”

Bran Sam’ e bu cümleleri kurduğunda aklımdan Jaime’ nin olabileceği geçmemişti. Kuzeydekiler Lannister Ordusu’ nu beklerken Jaime’ nin tek başına gelmesi ve hayatta kalanlar için mücadele etmesi takdire şayan olsa da Winterfell’ de kopacak fırtınanın habercisi sadece. Tyrion’ a olan güvenin sarsılacağından ise eminim. Bran’ ın Jaime’ ye olan bakışları ise onca yaşananı özetler gibiydi. Jaime dizinin en çok gelişim göstermiş karakterlerinden biriyken Bran’ a vereceği tepkiyi oldukça merak ediyorum.

😀 Bonus:

Haftaya tekrar İzleyiciler.com’da bulaşalım, her hafta inceleme geliyor ona göre 😀

Yorumlar

Yorumlar kapatıldı.