80

Zodiac

(Zodiac)

2 saat 37 dakika

ABD

2 Mart 2007

Zodiac, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikâyesine dayanan bir gerilim filmi. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.

Yönetmen:

Senaryo:

Görseller

Fragman

Yorum yazmak için giriş yapın

YORUMLAR

Fatih Bozkurt

@fatihatt

2.seviye üye

75

Filmin senaryosu gerçek bir olaya dayanıyor. Spoilersız şunu söyleyebilirim, gerilimi hissettirme konusunda sınıfta kalmış, Robert Downey de arka planda kalmış. Senaryosuna lafım yok, izleyip repertuarınıza eklemenizi tavsiye ederim

1 yıl önce

Mustafa Semih Acar

@constantin

1.seviye üye

77

Film Amerika'nın San Francisco eyaletinde yaşanan gerçek bir olayı konu alıyor. Oldukça iyi bir senaryo işleyişi ve oyuncu kadrosuna sahip olmasına karşın bazı noktalarda istenen gerilim seyirciye aktarılamamış. Buna rağmen ince detayları veya dedektiflik işlerini sevenleri sıkmayacak derecede iyi.

Ve ayrıca bu film Thomson Viper kamerası kullanılarak tamamen dijital olarak çekilen ilk film..

1 yıl önce

Hakan Boz

@kutgan

1.seviye üye

90

David Fincher'den şimdiye kadar gelen en iyi filmdir bence. Herkese hitap etmeyebilir, uzun gelebilir ama bu filmin kalitesini ve puanını aşağıya çekmiyor. Uzun ve belgesel tarzında Zodiac'ın hikayesini güzel güzel işliyor. Zaten Fincher'in her zamanki gibi güzel çekim teknikleri ile süslenmiş bir film.

Film bitmiyor yani bir yere bağlanmıyor aynı Zodiac'ın kim olduğu gibi. Ben Zodiac'ın Arthur Leigh Allen olduğuna inanıyorum diyebilirim. Filmde de yanlış hatırlamıyorsam ona dikkat çekiliyordu. Yalnız ne kriptogrammış arkadaş. Çözülemeyen birçok mektup var hala. Bir tanesini de Türk bir bilgisayar mühendisi çözmüştü 2012 yılında.Filmin atmosferi ve renk paleti de çok başarılı. Çok uğraşılmış zaten film için. Hatta film yayınlandıktan sonra dosya tekrar açılmış falan. Bayağı etkili. Kendini soruşturmanın içinde hissediyorsun ve senin de araştırmaya dahil olasın falan geliyor. Fincher'in ustalık eseri olacaksa bu film, o filmdir.

1 yıl önce

SON DERECELENDİRMELER

Hata veya görüşlerini bildir!