75

Çocuk

(L'enfant)

1 saat 35 dakika

Belçika, Fransa

19 Ekim 2005

Daha yirmi yaşındaki Bruno ve on sekiz yaşındaki Sonia, Bruno"nun okul çocuklarından devşirdiği çetesinin kapkaç gelirleriyle geçinmeye çalışırlar. Sonia Jimmy"yi doğurduğunda tasasız hayatlarının düzeni bozulur. Bir süre evsiz kalırlar, Bruno bebeği satar, Sonia tamamen içine kapanarak Bruno ile görüşmek bile istemez. Kazanacağı paradan başka bir şeyi düşünmeyen hâlâ çocuk Bruno"nun büyümesi ve gerçek bir baba olabilmesi için ne yapması gerekir?

Senaryo:

Görseller

Fragman

Yorum yazmak için giriş yapın

YORUMLAR

Hakan Boz

@kutgan

1.seviye üye

75

Filmin özetinde direkt şöyle yazıyor; "İşçilerin sosyal kazanımlar sayesinde yaşamlarındaki refah seviyesinin bugün nasıl sıfırlandığını ekrana getiren Dardenne kardeşler, L’enfant filmiyle bunların silinip süpürülmesinin yol açtığı yıkımı; sefaleti, gençliğin “no future” bir punk akımının etkisiyle çürümeye terk edildiğini gözler önüne seriyorlar." Filmi anlatmak için gayet yeterli bir paragraf gerçekten. Film ne bundan azı ne de fazlası. Serkeşliği hissettiriyor, "sonumuz ne olacak böyle" hissini veriyor.

Altın palmiyeli bir film. Ödülleri de fazla zaten. Ben bir Türk olarak inanılmaz etkilenmedim. Sebebi de pek bizlik veya içimize dokunacak bir hayat olmaması. Avrupayi bir hayat ve hikaye. Ama benzer noktalar var tabi amaçsız gençlik gibi, genç işsizlik gibi, gençlik nereye gidiyor gibi gibi. Üzerine rahatlıkla tezler yazılır yani.

Teknik olarak çekim açıları çok başarılı. Kamera kullanımı usta işi. Sizi hikaye içinde diri tutuyor ve gözlemci bakış açısına sokuyor. Oyunculuklar başarılı ama yeterli değil gibi duruyor. Sırıtma durumu var kısacası. Film daha fazlasını kaldırırmış. Dramı, final sahnesiyle iyi veriyor ama onun öncesinde yine arada birkaç sahne olsaymış oyuncuların önünü açan, daha iyi olabilirmiş. Finali tabi ki tahmin edilebilir düzeyde ama vuruculuğundan bir şey kaybetmiyor.

1 yıl önce

SON DERECELENDİRMELER

Hata veya görüşlerini bildir!